NASZE DZIAŁANIA
BOHATEROWIE BITWY NAD BZURĄ – dowiedz się więcej !
Miło nam poinformować o możliwości pobrania plansz poświęconych wybitnym żołnierzom walczącym w Bitwie nad Bzurą. Wśród nich znaleźli się w pierwszej edycji:
Zapraszamy do pobierania i rozpowszechniania.
„Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Ministra Obrony Narodowej”
„Pamiętając o przeszłości – Sochaczew 1939-1945”
22 września 2024
V Rodzinny Piknik Historyczny „Pamiętając o przeszłości – Sochaczew 1939-1945” przeszedł do historii !
To największe dotychczasowe wydarzenie jakie zorganizowała Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza i miłośnicy historii skupieni wokół Projektu Sochaczewskie Fortyfikacje. Piękna pogoda i wiele atrakcji sprawiło, że tłumy turystów odwiedziło sochaczewskie schrony.
W czasie pikniku nie tylko oddali cześć polskim żołnierzom, którzy bohatersko walczyli w Bitwie nad Bzurą. Na wystawach prezentowali sylwetki bohaterów i pamiątki z nimi związane. Były widowiskowe inscenizacje historyczne, pokazy strzelań i wiele innych atrakcji. Wielkie uznanie wzbudzały pokazy działoczynów i strzelania armatą przeciwpancerną 37mm wz. 36 Bofors oraz inscenizacje zdobycia schronów. Można było obejrzeć ciekawe kolekcje militariów, wyposażenie z okresu II wojny światowej i prywatne zbiory pamiątek. Były dioramy, modele, klocki Cobi, stowarzyszenia i grupy historyczne działające nie tylko w Sochaczewie.
– Organizacją wydarzenia chcieliśmy przypomnieć nie tylko mieszkańcom Sochaczewa ale licznie przybyłym gościom z terenu Mazowsza bohaterską obronę miasta przed hitlerowskim najeźdźcą. Naszymi działaniami chcieliśmy także podtrzymać pamięć o bohaterach kampanii wrześniowej prezentując poświęcone im wystawy i pamiątki, które dały możliwość obcowania z bohaterami – powiedział Artur Gałecki, koordynator Projektu Sochaczewskie Fortyfikacje.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska z pokazem współczesnego sprzętu i broni żołnierzy Wojska Polskiego. Najwięcej emocji wzbudzał pojazd wielozadaniowy MRAP COUGAR 4×4. Były też pojazdy militarne z okresu wojny jak Dodge WC czy Jeep Willys MB a także zabytkowe motocykle. Można było nauczyć się strzelania dzięki trenażerowi a także postrzelać replikami broni palnej, strzelającymi plastikowymi kulkami oraz nauczyć się jak udzielać pierwszej pomocy.
– Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z organizacji tegorocznego pikniku. Choć nie wszystkie plany udało się zrealizować to rozpiera nas duma i przepełnia satysfakcja. Wielu uczestników czekało na jeden z najnowocześniejszych czołgów na świecie Leopard 2A5, który miał do nas przyjechać z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej. Zależało nam aby pokazać także społeczeństwu jak doskonałym sprzętem dysponuje już dziś Wojsko Polskie, między innymi dzięki przystąpieniu Polski do najsilniejszego sojuszu militarnego na świecie. To już 25 lat naszej aktywnej obecności w NATO. Zaangażowanie wojska w walkę z żywiołem na Dolnym Śląsku i konieczność wsparcia rodaków dotkniętych skutkami powodzi uniemożliwiło udział czołgu w naszym wydarzeniu, co jest oczywiste i zrozumiałe – dodał Artur Gałecki.
Piknik historyczny był także doskonałą okazją, aby zobaczyć trzy zrewitalizowane schrony i fragment rowu przeciwczołgowego, które przymusowo budowali mieszkańcy Sochaczewa i okolic w końcowym okresie wojny. Dla najmłodszych przygotowano strefę gier i zabaw ale także konkursów z atrakcjami. Nie zabrakło lodów, łakoci napojów. Był poczęstunek wojskową grochówką oraz pieczenie kiełbasek.
– Jestem pod ogromnym wrażeniem rozwoju projektu. Szczególnie dziękujemy za zaufanie, które okazało nam Ministerstwo Obrony Narodowej udzielając wsparcia finansowego. Dziękujemy także władzom Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, Urzędu Miasta Sochaczew i Gminy Sochaczew. Bez wsparcia wymienionych podmiotów nie mielibyśmy możliwości aby wydarzenie zrealizować z takim rozmachem – dodał Zbigniew Gerasik, prezes zarządu Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza.
„Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Ministra Obrony Narodowej”
SPOTKANIE Z EKONOMIĄ SPOŁECZNĄ
Zapraszamy w najbliższą niedzielę 22 września
Od pomysłu do realizacji!
Wtorek, 3 września 2024
Ścieżka edukacyjna „Śladami sochaczewskich fortyfikacji okresu II wojny światowej” coraz dłuższa i ciekawsza !
Jest nam niezmiernie miło Was poinformować, że ścieżka edukacyjna „Śladami sochaczewskich fortyfikacji okresu II wojny światowej” wydłużyła się o kolejne kilometry, cztery tablice informacyjne i kilka słupków kierunkowych. To wszystko za sprawą udziału w tegorocznym konkursie: Turystyka i krajoznawstwo 2024, który został ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Dzięki temu dostaliśmy kolejną szansę na rozwój, utworzonego w roku ubiegłym fragmentu ścieżki edukacyjnej, powstałego w rejonie ulic Długiej i Partyzantów oraz ścieżki przy zrewitalizowanych schronach na lewobrzeżnej części Bzury. Wówczas to oczyściliśmy kilka schronów w tym rejonie i ustawiliśmy przy nich łącznie pięć tablic informacyjnych.
W roku bieżącym zaplanowaliśmy wykonanie i ustawienie w przestrzeni publicznej kolejnych kilku tablic, dotyczących historii Sochaczewa w końcowym okresie niemieckiej okupacji oraz w rejonach schronów i fragmentów elementów linii umocnień. Nasze plany i marzenia się ziściły !
Oprócz dzielenia się wiedzą z mieszkańcami chcemy naszymi działaniami sprawić aby w pełni wykorzystywać potencjał turystyczny regionu Sochaczewa. Uznaliśmy, że połączenie dwóch fragmentów ścieżek edukacyjnych na lewo i prawobrzeżnej części Sochaczewa, tj. ubiegłorocznego fragmentu przy ulicy Długiej i Partyzantów oraz powstałego już cztery lata temu przy ulicach Kątowej i Lubiejewskiej może sprawić, że wielu mieszkańców zechce wybrać się na dłuższy spacer czy przemierzyć trasę rowerem by mile spędzić czas i jednocześnie poznać historię naszego regionu.
Tegoroczne działania miały na celu uzupełnienie dwóch fragmentów ścieżek edukacyjnych kolejnymi tablicami, które połączą dotychczasowe fragmenty dwóch ścieżek edukacyjnych, tworząc w ten sposób spójną ścieżkę edukacyjną.
Główne cele jakie nam przyświecały planując ten rodzaj działań to:
– stworzenie dla mieszkańców powiatu sochaczewskiego i turystów z regionu Mazowsza nowych możliwości aktywnego spędzania czasu – uznaliśmy, że może się to przyczynić do zwiększenia zainteresowania uprawianiem rodzinnej, grupowej i indywidualnej turystyki i turystyki historyczno-militarnej;
– umożliwienie mieszkańcom ziemi sochaczewskiej poszerzenia wiedzy na temat pozostałości
naszego dziedzictwa kulturowego – chcemy aby historia okresu budowy sochaczewskich schronów stała się znana dla każdego mieszkańca;
– edukacja oraz wychowanie dzieci i młodzieży w duchu poszanowania do wciąż „żywych reliktów
przeszłości” i miejsc pamięci w regionie jakimi bez wątpienia są sochaczewskie fortyfikacje i ich historia.
Kolejne tablice informacyjne zostały ustawione w pobliżu wejścia głównego do stacji PKP (skrzyżowanie ulic Henryka Sienkiewicza i Księcia Janusza), przy ulicy Olimpijskiej, Lubiejewskiej i Kątowej (fragment rowu przeciwpancernego).
Zapraszamy do poznania historii naszego regionu wszystkich mieszkańców Sochaczewa i całego Mazowsza!
„Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego”
21 sierpnia 2024
Szanowni Państwo,
z ogromną radością chcielibyśmy zaprosić Państwa do korzystania z bezpłatnej aplikacji na telefony z systemem Android.
Stworzona przez Fundację Ochrony Zabytków Mazowsza aplikacja „Śladami sochaczewskich fortyfikacji” jest narzędziem, które pozwoli użytkownikom odkrywać historyczne miejsca w Sochaczewie, a w szczególności pozostałości fortyfikacji polowych z okresu II wojny światowej. Sochaczewskie żelbetowe schrony, które wkomponowały się w krajobraz miasta, stanowią dziś zapomniane świadectwo trudnego dziedzictwa kulturowego naszego regionu, ale dzięki utworzonej aplikacji mają szansę opowiedzieć turystom o ich mrocznej historii i ich budowniczych.
Zalety aplikacji ?
Aplikacja ma na celu przekształcenie zwiedzania sochaczewskich fortyfikacji
w interaktywne i edukacyjne doświadczenie. Użytkownicy będą mogli odkrywać historyczne miejsca dzięki opisom, zdjęciom, mapom, materiałom archiwalnym, mapie poglądowej. Głos lektora sprawia, że dostosowaliśmy ją również dla osób
z różnymi potrzebami. Tworząc aplikację chcieliśmy także sprawić, by nie tylko dzieci i młodzież, ale także społeczność lokalna i turyści z regionu Mazowsza dodali do swojej mapy planowanych wypraw poznanie ważnego fragmentu trudnej historii naszego miasta. Nasza historia dotyczy również mieszkańców wielu miast
i wsi w całej Polsce, budujących pod przymusem okopy, rowy przeciwczołgowe
i tzw. ”bunkry” na potrzeby niemieckiego okupanta w końcowym okresie wojny.
Jak pobrać aplikację ?
Aplikację można pobrać pod poniższym linkiem:
https://drive.google.com/drive/folders/1Kei76Fz7EGd8G3Xh5nsRsMyFV_tSocMq?usp=drive_link
W przypadku problemów technicznych proszę pisać: michal.wroclawski@gmail.com
Pomyślnie zainstalowana aplikacja umożliwia samodzielne zwiedzanie sochaczewskich fortyfikacji. Zachęcamy do jak najczęstszych pobrań i korzystania
z aplikacji.
Będziemy wdzięczni za zamieszczenie informacji o możliwości pobrania aplikacji na Państwa stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych.
Jednocześnie życzymy wszystkim użytkownikom naszej aplikacji niezapomnianych wrażeń, ciekawych odkryć i przygód oraz poczucia, że to historia naszej ziemi – ziemi sochaczewskiej.
Do zobaczenia na trasie!
„Partnerem aplikacji jest: Fundacja Totalizatora Sportowego”.
Tak powstawała Izba Pamięci!
To było nasze największe dotychczasowe wyzwanie!
Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego z realizowanych prac przy schronie na terenie należącym do PGE Dystrybucja w rejonie ul. Partyzantów. To tu w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uroczyście odsłoniliśmy Izbę Pamięci poświęconą trudnej historii Sochaczewa i jego mieszkańców, którzy od sierpnia 1944 roku do stycznia 1945 roku zmuszeni byli do budowy niemieckiej linii umocnień wokół naszego miasta.
Był to dla nas wielki dzień i niezwykle ważny moment w naszej działalności. Cieszymy się, że pamięć historyczna o tym co działo się w Sochaczewie gdy w Warszawie wybuchło powstanie będzie miała szansę przetrwać dla kolejnych pokoleń.
Nie byłoby jednak tego miejsca gdyby nie życzliwość PGE Dystrybucja, spółki z Grupy PGE, która wyraziła zgodę na użyczenie schronu- za co jeszcze raz dziękujemy. Szczególne podziękowania kierujemy do Fundacji PGE, która od wielu lat wspiera także różne inicjatywy o charakterze historycznym, służące budowaniu postaw patriotycznych w społeczeństwie. Bez Waszego wsparcia finansowego nasze marzenia nie miałyby szansy na ich realizację.
To już czwarty schron będący pod opieką Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza.
„Projekt współfinansowany przez Fundacja PGE”
Izba Pamięci uroczyście otwarta!
SOBOTA, 3 SIERPNIA 2024
W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w schronie przy ul. Partyzantów odsłonięto Izbę Pamięci !
Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza, realizująca między innymi Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje kolejny już raz zaskakuje mieszkańców.
W czerwcu 2023 roku FOZM podpisała umowę użyczenia fragmentu powierzchni stacji 220/110/15 kV Sochaczew z PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź, w obrębie której usytuowany jest schron z okresu II Wojny Światowej.
W miejscu tym stworzyła Izbę Pamięci, poświęconą trudnej historii Sochaczewa i jego mieszkańców, którzy w końcowym okresie II Wojny Światowej zmuszeni byli do budowy linii umocnień wokół miasta na rzecz niemieckiego okupanta.
– To był dla nas wielki dzień i niezwykle ważny moment w naszej działalności. Cieszymy się, że pamięć historyczna o tym co wydarzyło się w naszym mieście 1 sierpnia 1944 roku, gdy w Warszawie wybuchło powstanie, ma szansę przetrwać dla kolejnych pokoleń. To nie tylko miejsce, które edukuje ale także kolejny zrewitalizowany punkt na mapie miasta stanowiący o dziedzictwie kulturowym regionu – powiedział koordynator projektu Artur Gałecki.
W schronie prezentowana jest wystawa „Polscy robotnicy przymusowi budują niemieckie schrony w rejonie Sochaczewa”, niezwykle ciekawa ekspozycja pamiątek pochodzących z okresu wojny, kolekcja zdjęć archiwalnych, pocztówek, znaczków oraz map. Odwiedzający to miejsce będą mogli poznać także tę trudną historię dzięki karteczkom umieszczonym w różnych miejscach w schronie. Ich zebranie pozwoli nie tylko zgłębić wiedzę historyczną ale także poznać fragmenty wspomnień uczestników budowy sochaczewskich umocnień. Izbę przystosowano również do projekcji multimedialnych, które będą prezentowane podczas planowanych wydarzeń oraz żywych lekcji historii.
– Rewitalizacja schronu przy ul.
Partyzantów to fragment dużego projektu, którego celem jest ocalenie od zapomnienia i przywrócenie do zbiorowej świadomości okresu budowy schronów, które przetrwały do dziś. Dzięki współfinansowaniu projektu przez Fundację PGE możemy oddać mieszkańcom Sochaczewa oraz przybywającym turystom kolejny obiekt. To ważne dla nas, że z roku na rok wzrasta wiedza historyczna zarówno mieszkańców naszego regionu, jak i całego Mazowsza, a historia budowy sochaczewskich schronów staje się rozpoznawalna także w środowisku miłośników turystyki historyczno-militarnej – dodał Zbigniew Gerasik, Prezes Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza.
Jak zapowiadają miłośnicy sochaczewskich fortyfikacji, skupieni wokół Projektu Sochaczewskie Fortyfikacje to nie koniec działań związanych z tym miejscem. Chcą dostosować podejście do schronu dla osób starszych oraz dla osób z niepełnosprawnościami a także poprawić infrastrukturę na terenie wokół schronu.
– Cieszę się, że dzięki utworzeniu Izby Pamięci będziemy mogli w tym miejscu przypominać o losie tysięcy mieszkańców naszych okolic, wypędzonych ze swoich domów i zmuszonych do kopania okopów, rowów przeciwpancernych i wykopów pod ziemne i żelbetowe schrony na potrzeby niemieckiej III Rzeszy. Nasze działania są rodzajem hołdu dla tych ludzi. Pokazując te umocnienia dbamy o to, aby ich losy nie zostały zapomniane oraz by pamięć historyczna o ciężkim okresie niemieckiej okupacji przetrwała dla kolejnych pokoleń – podsumował koordynator projektu Artur Gałecki.
Mieszkańcy naszego regionu będą mogli zobaczyć Izbę Pamięci kolejny raz już 7 września.
Projekt współfinansowany przez Fundację PGE.
- Rajd Pieszy Szlakiem Sochaczewskich Fortyfikacji – już za nami!
NIEDZIELA, 19 MAJA 2024
Wczoraj odbył się Rajd Śladem Sochaczewskich Fortyfikacji – wydarzenie zorganizowane przez miłośników tej tematyki, działających w ramach Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza.
Pogoda nie zawiodła, dopisały zarówno humory jak i frekwencja.
Rajd rozpoczął się pod Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, skąd przemieścił do Parku Garbolewskiego. Kolejnym etapem wyprawy była ul. Partyzantów, gdzie rozpoczęła się piesza część uwzględniająca również ul. Polną, Długą i Zielonej Doliny.
Na każdym przystanku relacji z tamtejszych wydarzeń lub ciekawostek dostarczali Artur Gałecki – organizator, główny przewodnik przy wsparciu Radosława Jarosińskiego – historyka, regionalisty i pisarza z ramienia MZSPBNiB i oraz MKW w Sochaczewie Łukasza Popowskiego.
Rajd zwieńczyło zwiedzanie schronu na ul. Kątowej, podczas którego uczestnicy mogli doświadczyć atmosfery znanej ze wspomnień wojennych dziejów Sochaczewa.
Spotkanie zakończyło się ogniskiem na terenie schronów przy ul. Lubiejewskiej. Była to okazja zadania nurtujących pytań, skosztowania wojskowej grochówki oraz upieczenia kiełbasek przy akompaniamencie rozmów pokoleniowych.
Dużym udogodnieniem był transport zapewniony dzięki uprzejmości burmistrza miasta, który również objął honorowy patronat nad przedsięwzięciem. Słuchaczy odwiedził także wójt gminy, który zapewnił o wsparciu, dalszych planach współpracy, podkreślił wagę pielęgnowania pamięci o takich miejscach. Podziękował mieszkańcom za tak liczny udział i zwrócił uwagę na pomysłowość formy tego typu edukacji, która łączy w sobie aktywne spędzenie wolnego czasu z integracją, niezależnie od wieku.
„Sochaczewskie schrony rozlokowane są w całej okolicy. Dlatego cieszymy się, że wspólnie możemy rozwijać naszą pasję zwiększając zasięg mapy dostępnych obiektów, które po dziesiątkach lat zapomnienia nabierają należytej im uwagi coraz szerszego grona odbiorców.” – podsumował inicjatywę Artur Gałecki.
Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Sochaczew i Gminy Sochaczew
Spotkanie z historią „Śladami sochaczewskich fortyfikacji z okresu II wojny światowej”
WTOREK, 8 MAJA 2024
Zobaczcie jak świętowaliśmy 79 rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie: Liceum Ogólnokształcącego, publicznego Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie, Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego ” Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie, Szkoły Podstawowej im. płk Ludwika Głowackiego w Janowie, Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Brochowie, Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Rybnie, im. Zygmunta Pruskiego a także Szkoła Podstawowa im. gen. bryg. Franciszka Włada w Kamionie.
Spotkanie z historią „Śladami sochaczewskich fortyfikacji z okresu II wojny światowej”
WTOREK, 7 MAJA 2024
Zobaczcie jak świętowaliśmy 79 rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie: Liceum Ogólnokształcącego, publicznego Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie, Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego ” Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie, Szkoły Podstawowej im. płk Ludwika Głowackiego w Janowie, Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Brochowie, Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Rybnie, im. Zygmunta Pruskiego a także Szkoła Podstawowa im. gen. bryg. Franciszka Włada w Kamionie.
79 rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie i bezwarunkowej kapitulacji narodowo – socjalistycznej III Rzeczy Niemieckiej.
WTOREK – ŚRODA, 7-8 MAJA 2024
Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza zorganizowała w dniach 7 i 8 maja br. na terenie Sochaczewa kolejną inicjatywę edukacyjno – historyczną.
W ramach realizacji projektu spotkanie z historią „Śladami sochaczewskich fortyfikacji z okresu II wojny światowej”, miłośnicy historii skupieni wokół Projektu Sochaczewskie Fortyfikacje przeprowadzili żywe lekcje historii. Uczestnikami spotkania byli uczniowie: Liceum Ogólnokształcącego, publicznego Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie, Zespołu Szkół
im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego ” Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie, Szkoły Podstawowej im. płk Ludwika Głowackiego w Janowie, Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Brochowie, Szkoły Podstawowej
im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie, Szkoły Podstawowej
z Oddziałami Przedszkolnymi w Rybnie, im. Zygmunta Pruskiego a także Szkoła Podstawowa im. gen. bryg. Franciszka Włada w Kamionie.
– Realizacja tej formy edukacji daje ogromną szansę aktywizacji młodzieży do pogłębiania wiedzy z zakresu znajomości historii Polski i swojej „Małej Ojczyzny”
– mówi koordynator projektu Artur Gałecki. Spotkaniem z historią przełamujemy stacjonarne modele lekcji historii. Tego rodzaju forma edukacji stwarza także okazję do spotkania uczestników z różnych środowisk poza szkołą, dając jednocześnie możliwość udziału w niekonwencjonalnej formie edukacji historycznej. Była to również doskonała okazja do spotkań pozaszkolnych
i międzypokoleniowych oraz szansa dla uczniów szkół z naszego regionu do nawiązania nowych relacji i znajomości.
Trasa spotkań z historią rozpoczęła się od Pałacu w parku im. Włodzimierza Ignacego Garbolewskiego, gdzie od sierpnia 1944 r. do stycznia 1945 r. przebywał zbrodniarz nazistowski Ludwig Fischer, który uciekł z płonącej Warszawy i nakazał budowę fortyfikacji m.in. w rejonie Sochaczewa. Następnie uczestnicy przejechali autokarami w okolice ulic Długiej, Partyzantów, Polnej
i Zielonej Doliny, gdzie zobaczyli kilka dobrze zachowanych schronów z okresu wojny. Kolejnym i niezwykle ważnym elementem tej podróży historycznej, było przypomnienie uczestnikom tragicznych, choć bohaterskich losów żołnierzy armii Poznań i Pomorze, spoczywających na trojanowskim cmentarzu a także żołnierzy Armii Krajowej poległych w starciu z Niemcami pod Bronisławami
w dniu 4 kwietnia 1944 r. oraz ofiar terroru hitlerowskiego z lat okupacji.
Na cmentarzu zapalono symboliczne znicze, oddając hołd żołnierzom oraz cywilom poległym w czasie wojny.
– Chcemy zachęcać uczestników, tego rodzaju projektów do poznania historii powiatu sochaczewskiego, nie tylko związanej z przymusową pracą mieszkańców regionu na rzecz niemieckiej III Rzeszy w czasie okupacji. Nasze działania zmierzają także do ukazania okrucieństwa wojny poprzez pryzmat całego jej przebiegu na przykładzie naszego regionu – powiedział Radosław Jarosiński, pracownik Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, współpracujący przy realizacji wydarzenia.
W kolejnej części wydarzenia uczestnicy przejechali na lewobrzeżną część Sochaczewa gdzie zwiedzili zrewitalizowane schrony, strzelali z replik broni ASG, wzięli udział w szkoleniu minerskim a także byli świadkami inscenizacji
i rekonstrukcji historycznych z pokazem strzelań bronią hukową z replik broni używanych w czasie wojny. Nie zabrakło przejażdżek epokowym motocyklem z koszem oraz wielu innych atrakcji.
– Przeprowadziliśmy także dwa konkursy z nagrodami, angażujące młode pokolenie do zgłębienia informacji dotyczących historii regionu, w którym żyją. Pierwszy konkurs pod nazwą „Szukamy świadków historii” polegał na odnalezieniu
uczestnika budowy linii a2 i nagranie z nim wywiadu. Drugi zaś p.n. „Pomniki historii – schrony linii a2” będzie polegał na wykonaniu i przesłaniu zdjęć, które dotyczyły najciekawszej fotografii schronu znajdującego się na trasie żywej lekcji historii lub znajdujących się na linii a2 – dodał Artur Gałecki.
Zrewitalizowane schrony były w tych dniach otwarte także dla wszystkich mieszkańców miasta. Uczestników wydarzenia odwiedził również Burmistrz Miasta Sochaczew, Pan Daniel Janiak. Na zakończenie wydarzenia odbyły się rozmowy pokoleniowe przy ognisku i poczęstunek wojskową grochówką.
Spotkanie z historią „Śladami sochaczewskich fortyfikacji z okresu II wojny światowej”
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa„
„Zaloguj się w bunkrach” – rozpoczęliśmy sezon spotkań z historią !
WTOREK, 26 MARCA 2024
W dniu 26 marca 2024 roku Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza, przeprowadziła kolejną inicjatywę edukacyjno – historyczną dla uczniów z terenu naszego powiatu. W ramach realizacji projektu „Zaloguj się w bunkrach”, zorganizowaliśmy żywą lekcję historii, szlakiem sochaczewskich fortyfikacji okresu
II wojny światowej. Tym razem uczestnikami była młodzież ze Szkoły Podstawowej im. płk Ludwika Głowackiego w Janowie oraz Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Rybnie, im. Zygmunta Pruskiego.
Była to doskonała okazja do spotkań pozaszkolnych oraz udziału
w niekonwencjonalnej formie edukacji historycznej. Mieliśmy szansę zapoznać uczestników z historią miasta, związaną z okresem okupacji i przymusową pracą mieszkańców naszego regionu na rzecz niemieckiej III Rzeszy, ale nie tylko.
Pierwsza część spotkania odbyła się w okolicach ulic Długiej i Partyzantów, gdzie pokazaliśmy i omówiliśmy historię kilku dobrze zachowanych schronów znajdujących się na trasie otwartej ścieżki edukacyjnej.
Kolejnym i niezwykle ważnym elementem tej podróży historycznej, było przypomnienie uczestnikom tragicznych, choć bohaterskich losów żołnierzy armii Poznań i Pomorze, spoczywających na trojanowskim cmentarzu a także żołnierzy Armii Krajowej poległych w starciu z Niemcami pod Bronisławami w dniu
4 kwietnia 1944 r. oraz ofiar terroru hitlerowskiego z lat okupacji. Zapaliliśmy symboliczne znicze, oddając hołd żołnierzom oraz cywilom poległym w czasie wojny.
Następnie przejechaliśmy na lewobrzeżną część Sochaczewa do zrewitalizowanych schronów przy ul. Kątowej i ul. Lubiejewskiej.
Dla uatrakcyjnienia spotkania przeprowadziliśmy szkolenie mające na celu wyuczenie postaw strzeleckich oraz prawidłowego celowania do celów stałych
z wykorzystaniem replik karabinków m.in. AKSU, AK47, AK74, SKORPION. Strzelania ASG, polegające na strzelaniu kulkami plastikowymi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dodatkowo uczestnicy trenowali celność rzutu granatami trzonkowymi oraz przeszli niezwykle ciekawe szkolenie minerskie, z wykorzystaniem atrapy min, z tematyki zagrożenia pod kątem występowania przedmiotów niebezpiecznych oraz zachowania się na terenie zaminowanym.
Największe zainteresowanie wzbudziło jednak szkolenie z posługiwania się wykrywaczami metalu, które poprowadzili nasi przyjaciele z Sochaczewskiej Grupy Odkrywców Historii. Dzięki koledze Tomaszowi Kochanowi po raz pierwszy na schrony przyjechał chyba najpopularniejszy samochód osobowo-terenowy konstrukcji amerykańskiej z okresu II wojny światowej – jeep Willys MB.
Wydarzenie podsumowaliśmy przy ognisku, oczywiście z pieczeniem kiełbasek. Dziękujemy za wspaniałą atmosferę spotkania i miłe słowa.
A już niebawem o kolejnych naszych planach i pomysłach na ten rok.
„Partnerem wydarzenia była Fundacja Totalizatora Sportowego”
Wizyta studyjna p.n. „Szlaki turystyczne szansą na rozwój społeczno-ekonomiczny regionu na przykładzie szlaku sochaczewskich fortyfikacji okresu II wojny światowej”
PIĄTEK, 26 LISTOPADA 2021
Miejsce: Schrony na prawobrzeżnej części miasta Sochaczew i schrony na lewobrzeżnej części gminy Sochaczew
W okresie od sierpnia do listopada kilkukrotnie udostępnialiśmy schrony m.in. dla zorganizowanych półkolonii, szkół oraz z okazji 11 listopada. Prowadziliśmy rozmowy z przedstawicielami JST, przedstawicielami różnych organizacji pozarządowych i związanych z turystyką. Efektem tych rozmów było zorganizowanie wizyty studyjnej, która miała stanowić dopełnienie tegorocznych celów. Wizyta studyjna przebiegała szlakiem sochaczewskich schronów rozlokowanych na terenie miasta i gminy Sochaczew. Głównym celem wizyty studyjnej było przedstawienie uczestnikom możliwości utworzenia nowego produktu turystyczno-edukacyjnego na terenie Sochaczewa, wpisującego się w lokalny produkt turystyki kulturowej. Zaprezentowaliśmy możliwości utworzenia nowego szlaku turystycznego w Sochaczewie opartego na dotychczas zrewitalizowanych schronach, zlokalizowanych na terenie Gminy Sochaczew oraz jego wartości w celu wykorzystania schronów gęsto rozsianych na terenie Miasta Sochaczew m.in. przy ul. Długiej, Polnej, Partyzantów, Zielonej Doliny, Olimpijskiej i Łowickiej do dalszej działalności społecznej i turystyczno-edukacyjnej. Wizyta była również doskonałą okazją do zacieśnienia współpracy z przedstawicielami jednostek samorządów lokalnych, pokazania perspektyw rozwoju Projektu-Sochaczewskie Fortyfikacje a także do wymiany doświadczeń.
Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele sochaczewskich Jednostek Samorządu Terytorialnego ze Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, Urzędu Miasta Sochaczew wraz z radnymi Rady Powiatu i Rady Miejskiej. Udział wzięła zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego województwa mazowieckiego w Warszawie, zastępca Sekretarza Generalnego Zarządu Głównego PTTK, Prezess Wojskowego Stowarzyszenia Społeczno-kulturalnego SWAT, Koordynator Klas Mundurowych z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie a także przedstawiciel PTTK z Żyrardowa, pełnomocnik ds. szlaków turystycznych w okolicach Żyrardowa oraz miłośnicy i eksperci w zakresie turystyki historyczno-militarnej z Koła Terenowego „Przedmoście Warszawa” prowadzący swoją działalność w Skansenie Fortecznym – Dąbrowiecka Góra.
11 listopada na sochaczewskich schronach
CZWARTEK, 11 LISTOPADA 2021
„Polscy robotnicy przymusowi budują niemieckie schrony w rejonie Sochaczewa”, autorstwa Artura Gałeckiego odwiedza sochaczewskie szkoły.
ŚRODA, 20 PAŹDZIERNIK 2021
Miejsce ZSRCKU „Ogrodnik” Sochaczew
1. Rajd Pieszy – szlakiem sochaczewskich fortyfikacji
PIĄTEK, 20 SIERPNIA 2021
Miejsce: Schrony na prawobrzeżnej części miasta Sochaczew i schrony na lewobrzeżnej części gminy Sochaczew
Wzięliśmy udziału w konkursie: „Przygotowanie i organizacja przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym oraz promocyjnym upamiętniających ważne wydarzenia historyczne związane z Sochaczewem”- ogłoszonym przez: Gmina Miasto Sochaczew – Wydział Sportu i Organizacji Pozarządowych.
Przystąpiliśmy do konkursu wiedząc, że będzie to doskonała okazja by poszerzyć dotychczasowe spektrum naszej działalności o schrony licznie rozlokowane na prawobrzeżnej części miasta.
Zadanie obejmowało przygotowanie i organizację rajdu pieszego „Szlakiem sochaczewskich fortyfikacji”, będącego przedsięwzięciem edukacyjno-turystycznym promującym i upamiętniającym przymusową pracę Polaków, a w szczególności mieszkańców ziemi sochaczewskiej, przy budowie niemieckich umocnień w okresie II wojny światowej oraz wystawy „POLSCY ROBOTNICY PRZYMUSOWI BUDUJĄ NIEMIECKIE SCHRONY W REJONIE SOCHACZEWA”. Tego rodzaju wydarzenie o tej tematyce nigdy dotychczas nie było realizowane. Podczas rajdu szlakiem około 15 schronów uczestnicy poznali zamysł powstania pierścienia obrony wokół Sochaczewa, zobaczyli archiwalne zdjęcia, dokumenty, mapy, poznali typologię budowanych schronów i zasady ich budowy. Podczas rajdu omówiliśmy także rolę jaką odegrała sochaczewska linia umocnień w końcowym okresie II wojny światowej. W trakcie trwania rajdu zrewitalizowane schrony były także otwarte, również dla osób, które nie brały czynnego udziału w rajdzie.
Wyjdź z domu, wskocz do schronu! – dzięki udziałowi w konkursie POPPS
„Działaj Lokalnie 2021”
NIEDZIELA, 1 SIERPNIA 2021
Miejsce: schrony przy ul. Kątowej i ul. Lubiejewskiej
Chcąc oddać należną cześć uczestnikom walk Powstania Warszawskiego złożyliśmy wniosek, biorąc tym samym udział i w lokalnym Konkursie Grantowym „Działaj Lokalnie 2021” do Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego gdzie wspierane są projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego i które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia mieszkańców. W ramach akcji „Wyjdź z domu-wskocz do schronu” chcieliśmy zachęcić mieszkańców gminy i miasta Sochaczew do przejścia fragmentu tworzonej ścieżki edukacyjno-turystycznej i zapoznania uczestników z dotychczas mało znaną przeszłością historyczną miasta. Żywa lekcja historii na świeżym powietrzu, wymagająca także przejścia kilometrowej trasy wzdłuż obiektów fortyfikacji polowej z okresu II wojny światowej była okazją do spotkań międzypokoleniowych jak i doskonałą formą edukacji historycznej. Obecność na naszym terenie pozostałości fortyfikacji i linii umocnień dała możliwości przywrócenia historii tego okresu w sposób niekonwencjonalny. Wydłużona godzina otwarcia schronów zachęciła także uczestników spotkania na Placu Kościuszki biorących udział w uroczystościach w czasie godziny „W” aby po oddaniu hołdu uczestnikom PW odwiedzili sochaczewskie schrony. Otrzymaliśmy możliwość ich .zaproszenia.
Uroczystość odsłonięcia wystawy pn.: „Polscy robotnicy przymusowi budują niemieckie schrony w rejonie Sochaczewa”
CZWARTEK, 1 SIERPNIA 2021 Godzina „W’
W kwietniu br. przystąpiliśmy do konkursu ogłoszonego przez Muzeum Historii Polski ,w wyniku którego przyznało nam dofinansowana w ramach programu „Patriotyzm Jutra” (środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Program wspiera lokalne fundacje i stowarzyszenia, biblioteki, domy kultury, regionalne muzea z całej Polski skupiające się na pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa, historii oraz kultury. Spośród blisko 1000 nadesłanych zgłoszeń, Zespół Sterujący zdecydował w trybie konkursowym o przyznaniu dotacji na realizację m.in.: wystawy, spotu filmowego promującego wystawę, uruchomienie strony internetowej popularyzującej wiedzę o wydarzeniach historycznych związanych z przymusową pracą przy budowie linii umocnień tzw. „a2” na rzecz III Rzeszy w Sochaczewie.
W uroczystości odsłonięcia wystawy w centralnym miejscu miasta, podczas godziny „W” oprócz mieszkańców regionu udział wzięli m.in. Starosta Sochaczewski, Burmistrz Miasta Sochaczew, Wójt Gminy Sochaczew oraz przedstawiciele władz samorządowych miasta i gminy, przedstawicieli duchowieństwa m.in. przedstawiciel Klasztoru Braci Franciszkanów w Niepokalanowie a także przedstawiciele organów administracji państwowej i instytucji wspierających nasze działania. To właśnie 1 sierpnia 1944 roku okupanci niemieccy wdarli się przez klasztorną furtę do Braci Franciszkanów z Niepokalanowa, nakazując stawić się do prac przy na szańcach pod Sochaczewem. Gdy w Warszawie trwało powstanie w Sochaczewie tysiące ludzi budowało niemieckie umocnienia.
Ten symboliczny dzień był doskonałą okazją by mieszkańcy naszego miasta poznali ciężką historię naszych bliskich w końcowym okresie niemieckiej okupacji.
„Śladami sochaczewskich fortyfikacji”– piknik forteczny połączony z grą terenową geocaching.
NIEDZIELA, 27 CZERWCA 2021
W marcu br. wzięliśmy udział w programie pn. “wESpół wspieramy ekonomię społeczną”. Przedstawiony projekt jako jeden z pięciu w całym programie otrzymał wsparcie finansowe.
W ramach zadania zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy geocaching będący rodzajem gry terenowej, która powstała wraz ze spopularyzowaniem odbiorników GPS polegającym na odnajdywaniu umieszczonych na całym świecie skrytek, tzw. keszy, ukrywanych przez innych uczestników zabawy. Rosnące zainteresowanie geocachingiem w Polsce stworzyło nam możliwości rozwoju tej gry w regionie. Przez okres od 2011 r. do 2019 r. w powiecie sochaczewskim było zaledwie 10 keszy a na przestrzeni tylko ostatnich trzech lat ilość wzrosła do 34. To jednak było wciąż mało w porównaniu do podobnych regionów w Polsce np.: powiat grodziski 88 skrytek, grójecki 48, legionowski 182, miński 72, nowodworski 48, siedlecki 111 czy Żyrardowski 53. Uznaliśmy, że będzie to również dobra okazja nie tylko do poprawienia statystyk ale dla pokazania naszej działalności, kierując ją głównie do młodego pokolenia. W tym samym dniu podczas rozstrzygnięcia konkursu uczestników gry terenowej i spotkania geocacherów na schronach zorganizowaliśmy I Rodzinny Piknik Forteczny na sochaczewskich schronach.
I Rodzinny Piknik Forteczny na sochaczewskich schronach.
NIEDZIELA, 27 CZERWCA 2021
Na realizację tego przedsięwzięcia także udało nam się otrzymać wsparcie z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie a także od Władz Miasta i Gminy Sochaczew. Połączenie tych dwóch wydarzeń tj. rozstrzygnięcia konkursu uczestników gry terenowej i spotkania geocacherów na schronach oraz I Rodzinnego Pikniku Fortecznego było największym tego rodzaju wydarzeniem w regionie jeżeli chodzi o liczbę uczestników. Łącznie szacuje się, że wzięło w nim udział ok. 2000 uczestników w ciągu kilku godzin trwania przedsięwzięcia. Piknik wpłynął pozytywnie na integrację społeczną mieszkańców, łagodził następstwa stagnacji wynikającej z pandemii oraz zwiększył rozpoznawalność projektu pokazując JST nasze możliwości. Podczas pikniku zaprezentowaliśmy trzy rodzaje zachowanych i zrewitalizowanych przez nas schronów oraz fragment zachowanego rowu przeciwpancernego. Wszystkie obiekty rozlokowane są blisko siebie ale główna część pikniku z poczęstunkiem, licytacją itp. odbyła się przy schronach obok ul. Lubiejewskiej.